Kosmetika, která není plná chemie, je stále žádanějším zbožím. Ne vždy je ale snadné se na první pohled zorientovat v tom, kdy jde opravdu o “zelený zázrak”, jenž dá vaší pokožce to, co potřebuje. A ještě bez vedlejších účinků a velké zátěže pro životní prostředí. Pokud ale sáhnete po certifikované organické kosmetice, krok vedle prakticky nehrozí. Co vlastně jsou organické produkty a v čem se liší od těch přírodních?
Šetrná kosmetika táhne, čísla mluví jasně. Celosvětový trh s organickou péčí o pleť byl totiž v roce 2021 oceněn na 9,83 miliardy amerických dolarů a očekává se, že v následujících osmi letech ročně poroste až o 8,9 procenta. Kosmetika bez chemických látek je totiž v dlouhodobém horizontu považována za efektivnější, a především má pak oproti té, která obsahuje chemii, prokazatelně méně vedlejších účinků a je k pokožce šetrnější. Právě rostoucí výskyt alergií a kožních problémů, jako jsou akné nebo vyrážky způsobené syntetickými složkami, se staly hlavními důvody, proč poptávka po organických přípravcích stále roste.
Co jsou organické látky?
Pokud jde o to, co vlastně jsou ty zázračné přísady, které organická kosmetika obsahuje, tak se jedná o látky vypěstované bez použití umělých složek, jako jsou třeba chemické pesticidy nebo hnojiva. Jde tedy o látky z rostlinných surovin, v nichž se nesmí objevit například žádné sloučeniny ropného původu, parafín, formaldehyd a syntetická barviva. Dodržují se také přísné normy během jejich extrakce, čištění nebo zpracování a měly by být také biologicky odbouratelné, což znamená, že se rychle rozkládají a nehromadí se v životním prostředí.
Pokud se tedy ptáte, odkud se berou přísady vašeho organického krému, je vysoká šance, že je to z ekologického zemědělství nebo kontrolovaného sběru v přísně vybraných lokalitách. Když tedy ve složení najdete například aloe vera, s velkou pravděpodobností bude pocházet z ekologické farmy pěstující aloe. Certifikovaná organická kosmetika by také neměla být testována na zvířatech a její obaly by se měly dát recyklovat.
Přírodní nebo organická?
Hlavním rozdílem oproti kosmetice přírodní je, že ta organická je více regulovaná. Samozřejmě i to se ve světě liší. Například v USA musí certifikované výrobky obsahovat nejméně 95 procent organických složek, udržovat nebo zlepšovat kvalitu ovzduší a půdy i zachovávat biologickou rozmanitost. Přírodní kosmetika sice obsahuje přírodní extrakty a různé esence, avšak základ těchto produktů může být chemický. Takže se velmi často stává, že si vlastně v dobré víře nevědomky pořídíme výrobky plné chemie a látek získaných z ropy.
Další výhodou organické kosmetiky je, že neobsahuje látky, které mohou škodit volně žijícím živočichům a snižovat biologickou rozmanitost. Také méně znečišťují životní prostředí a pomáhají minimalizovat dopady tohoto průmyslu na planetu.
Prvními organickými a veganskými náplastmi na trhu jsou naše expresní hydrogelové oční náplasti MOLECOOL EYE PATCH MASK. Obsahují organickou vodu z ječmene Barley, výtažek z kůry Perské akácie (Albizia Julibrissin, BEAUTIFEYE®), tělu příbuzný přírodní glykogen (PhytoSpherix™), extrahovaný hyaluronát sodný s nízkou molekulovou hmotností či 100% přírodní extrakt z kořene Konjac. Recepturou bohatou na exkluzivní rostlinné výtažky tak znatelně redukují známky únavy.