SKIN & BODY NEWS

 HEALTHY • LIFESTYLE • TRANSFORMATION • NUTRICOSMETICS CARE • LOVE YOUR BODY • SKIN IS YOUR FASHION •

Chelátová vazba: Proč je nejúčinnější formou minerálů v nutrikosmetických produktech?

Sdílejte

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Minerály jsou nezbytně potřebné živiny, které se starají o správné fungování celého těla. Často je ale přijímáme v hůře vstřebatelné formě, než by bylo pro naše zdraví potřeba. Řešení nabízí takzvaná chelátová vazba, díky níž minerály v nezměněné podobě doputují organismem až na místo nejefektivnější absorpce. Tím ale její benefity nekončí.

Dostatečný přísun minerálů naše tělo potřebuje hned z několika důvodů. Jsou stavebními kameny pro udržení dobrého stavu svalů, kostí, vlasů, zubů, tkání i rovnováhy tekutin. Svou roli ale hrají i při podpoře mnoha důležitých procesů, jako je například transport kyslíku. Množství minerálů v těle pak dokonce zásadně ovlivňuje nejen váš fyzický stav, ale i ten psychický. Na rozdíl od některých vitamínů si ale minerály tělo nezvládne samo vytvořit, takže závisí jen na vás, v jakém množství, formě i kvalitě je do organismu dostanete.

Většinou se můžete setkat s minerály v organické nebo anorganické podobě, jejichž vstřebatelnost ale mnohdy není optimální, takže projdou zažívacím traktem, aniž by z nich tělo vytěžilo maximum. I proto jsou v kvalitních nutrikosmetických produktech stále oblíbenější speciální organické formy minerálů v takzvané chelátové vazbě (1). Ty mají kromě lepší vstřebatelnosti hned několik dalších benefitů.

Efektivita chelátů

Pojem chelát vychází z řeckého slova znamenajícího „klepeto“. Chelátový minerál se pak vyznačuje vazbou jednoho minerálu na dvě sloučeniny (většinou aminokyseliny nebo organické kyseliny) a vzniká tak komplex, kde je minerál mezi dvěma nosiči svírán jako v kleštích. Zajímavé je, že se tato speciální podoba minerálu přirozeně objevuje třeba v listech rostlin a mnohé studie (2) potvrzují, že by měla být pro lidské tělo přirozenější a efektivnější v ohledu stravitelnosti a absorpce. Minerály v chelátové vazbě jsou totiž elektricky neutrální, takže se mohou lépe dostat v nezměněné podobě přes žaludek do tenkého střeva, skrze jehož sliznici se vstřebávají do krevního oběhu. Experiment, kterého se zúčastnilo 30 dobrovolníků, například došel k závěru, že glycerofosfát hořečnatý (chelát) zvyšuje hladinu hořčíku (3) v krvi výrazně více než oxid hořečnatý (anorganický).

Tím ale pozitivní účinky minerálů v chelátové vazbě nekončí. Mezi další výhody patří, že při procesu trávení nedráždí sliznici žaludku ani střev, jak tomu bývá u některých běžných minerálů. A jelikož nepotřebují ke svému úspěšnému rozkládání tolik žaludečních kyselin, jsou také skvělou volbou pro starší jedince. Jak je totiž známo, množství žaludečních kyselin s věkem klesá, což může mít negativní vliv právě na vstřebávání minerálů (4).

Efektivní spojení vitamínů a minerálů v chelátových vazbách najdete i v našich vysoce hydratačních omlazujících tobolkách MOLECOOL ICONIC BEAUTY TABS .

Zdroje:

  1. naturalmedicinejournal.com/sites/default/files/uploads/chelated_minerals.pdf
  2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24259556/
  3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31330811/
  4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19958055/
Vnitřní + vnější péče

MOLECOOL ICONIC BEAUTY PACK

2 měsíční, unikátní omlazující kúra spojuje vnitřní a vnější péči o pleť, s vysokým anti-ageingovým účinkem.Obsahuje celkem 14 patentovaných látek.

1990 Kč
Vnitřní péče

MOLECOOL ICONIC BEAUTY CAPS

Špičková výživa obsahuje 2 prvotřídní patentované látky s prvotřídní účinností a vstřebatelností, podpořené skupinou minerálů a vitamínů. Omlazuje, projasňuje a hydratuje pokožku celého těla.   
 
1390 Kč

Začněte 60-ti denní transformaci již dnes.

MOLECOOL ICONIC BEAUTY PACK